REKLAMA
Znaleziono 10000 wyników
Plan rozwoju sieci przesyłowej w Polsce na lata 2025-2034 uzgodnionyartykuł
Pokaż artykuł
Plan rozwoju sieci przesyłowej w Polsce na lata 2025-2034 uzgodniony
20 grudnia 2024 r. Prezes URE uzgodnił Plan rozwoju sieci przesyłowej (PRSP) na lata 2025-2034. 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji – to filary planów inwestycyjnych Polskich Sieci Elektroenergetycznych do 2034 roku.
GlivClinic i Ringier Axel Springer nowymi najemcami kompleksu biurowego DL Piano w Katowicachartykuł
Pokaż artykuł
GlivClinic i Ringier Axel Springer nowymi najemcami kompleksu biurowego DL Piano w Katowicach
Kompleks biurowy DL Piano zlokalizowany w Katowicach przy ul. Wrocławskiej 54 pozyskał dwóch dużych najemców: Centrum Medyczne GlivClinic oraz Ringier Axel Springer Polska.
Transport publiczny na czas kryzysu. Dlaczego bezpieczeństwo państwa wymaga dziś także rezerwy strategicznej w taborze autobusowym [KOMENTARZ EKSPERCKI]artykuł
Pokaż artykuł
Transport publiczny na czas kryzysu. Dlaczego bezpieczeństwo państwa wymaga dziś także rezerwy strategicznej w taborze autobusowym [KOMENTARZ EKSPERCKI]
Transport publiczny coraz częściej analizowany jest przez pryzmat emisyjności, kosztów eksploatacji i zgodności z celami transformacji energetycznej. To zrozumiałe, ponieważ polityka transportowa w całej Europie przesuwa się dziś w kierunku rozwiązań zeroemisyjnych. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach istotnie zmienił się także kontekst bezpieczeństwa, w którym funkcjonuje infrastruktura transportowa. Wojna na Ukrainie, napięcia na Bliskim Wschodzie oraz rosnąca podatność systemów energetycznych na rozmaite zagrożenia sprawiają, że pytanie o przyszłość transportu publicznego nie dotyczy już wyłącznie tego, jak ma wyglądać w normalnych warunkach eksploatacji. Coraz częściej zasadne jest, by zastanowić się, jak ma działać w sytuacji rozmaitych zakłóceń.
Co dalej z wielką elektrownią w Rybniku? Do kiedy zostanie z blokami węglowymi?artykuł
Pokaż artykuł
Co dalej z wielką elektrownią w Rybniku? Do kiedy zostanie z blokami węglowymi?
PGE Polska Grupa Energetyczna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły nowy harmonogram eksploatacji bloków węglowych w elektrowniach konwencjonalnych Grupy PGE.
[wielkopolskie] W Kucharach powstanie instalacja do produkcji energii z biogazuartykuł
Pokaż artykuł
[wielkopolskie] W Kucharach powstanie instalacja do produkcji energii z biogazu
Budowa instalacji biogazowej o mocy 0,4 MW na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Kucharach koło...
Podkarpackie: Firma Miellec (MIT) zwiększy produkcję magazynów energii artykuł
Pokaż artykuł
Podkarpackie: Firma Miellec (MIT) zwiększy produkcję magazynów energii
Firma Miellec, działająca jako Mielecki Instytut Technologiczny, intensyfikuje działania rozwojowe i wchodzi w kluczową fazę transformacji operacyjnej, produktowej i rynkowej. Celem spółki jest ugruntowanie pozycji jako nowoczesnego producenta oraz integratora rozwiązań w obszarze magazynowania i zarządzania energią. Misją firmy jest przekształcenie sposobu podróżowania w Polsce i na świecie poprzez dostarczanie innowacyjnych i dostępnych rozwiązań dla rowerów elektrycznych. Jako lokalny producent baterii, Miellec jest głęboko zaangażowany w promowanie zrównoważonego rozwoju i ekologicznej odpowiedzialności.
Atom w Polsce musi działać jak najszybciejartykuł
Pokaż artykuł
Atom w Polsce musi działać jak najszybciej
Budowanie stabilnych źródeł energii w Polsce jest konieczne i powinien to być priorytet rządzących. Kończą się moce wytwarzane z węgla, a bezpieczeństwo energetyczne kraju jest kluczowe. W Europie wiele krajów jest już bardzo dobrze zabezpieczona – przykładowo kraje nordyckie mają rozbudowaną energetykę odnawialną i wodną, Francja – atom.
W Polsce rusza budowa jednego z największych magazynów energii elektrycznej w Europieartykuł
Pokaż artykuł
W Polsce rusza budowa jednego z największych magazynów energii elektrycznej w Europie
W Polsce, w województwie pomorskim, powstanie jeden z największych magazynów energii elektrycznej w Europie. Polska Grupa Energetyczna (PGE) w najbliższym czasie rozpocznie oficjalnie budowę magazynu energii o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh w Żarnowcu, poinformował wiceprezes ds. operacyjnych Maciej Górski. – “Na dniach oficjalnie rozpoczniemy budowę magazynu energii w Żarnowcu” – powiedział Górski podczas konferencji prasowej.
[Gdynia] Centrum przemysłowo-biznesowe "Bałtycki Port Nowych Technologii"inwestycja
Pokaż inwestycję
[Gdynia] Centrum przemysłowo-biznesowe "Bałtycki Port Nowych Technologii"
Gdynia, Śródmieście
Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnychartykuł
Pokaż artykuł
Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych
Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieci łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu. Rekordowe inwestycje to gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej i zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.
Northvolt zakończył w Gdańsku budowę największej w Europie fabryki magazynów energii [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Northvolt zakończył w Gdańsku budowę największej w Europie fabryki magazynów energii [ZDJĘCIA]
Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii. Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku.
Wybrano wykonawcę kluczowej inwestycji elektroenergetycznej na Podkarpaciu, przy granicy z Ukrainąartykuł
Pokaż artykuł
Wybrano wykonawcę kluczowej inwestycji elektroenergetycznej na Podkarpaciu, przy granicy z Ukrainą
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zakończyły postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy prac budowlano‑montażowych stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Jarosław Systemowa. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Grinea sp. z o.o., która odpowiadać będzie za kompleksową realizację zadania.
[Kraków] Elektrociepłownia burzy 220 metrowy kominartykuł
Pokaż artykuł
[Kraków] Elektrociepłownia burzy 220 metrowy komin
226 metrowy komin na krakowskim Łęgu, oddany do użytku jako pierwszy 42 lata temu, zostanie rozebran...
RWE rozszerza swoje portfolio OZE w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalnośćartykuł
Pokaż artykuł
RWE rozszerza swoje portfolio OZE w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność
Zespół onshore RWE Renewables nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
Magazyny ciepła są niezbędne w transformacji energetycznej Polskiartykuł
Pokaż artykuł
Magazyny ciepła są niezbędne w transformacji energetycznej Polski
Dekarbonizacja systemu energetycznego w Polsce bez odpowiednich magazynów ciepła nie ma szans powadzenia. Dlatego niezbędne jest szybkie opracowanie mapy drogowej rozwoju sektora oraz promocja tego sposobu magazynowania energii. To główne wnioski z debaty zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP.
Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energiiartykuł
Pokaż artykuł
Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
Mimo że magazyny energii potaniały w ciągu ostatniego roku aż czterokrotnie, to przedsiębiorcy wciąż są przekonani, że to bardzo kosztowna inwestycja. Eksperci podkreślają, że przy dobrej optymalizacji produkcji i zużycia energii zwrot z takiej inwestycji można osiągnąć już w ciągu dwóch lat od instalacji. Prognozowanie szczytowej produkcji i zużycia ułatwiane jest przez narzędzia sztucznej inteligencji. Inwestowanie w zieloną energię stanie się w najbliższych latach dla dużych przedsiębiorców koniecznością, ściśle związaną z wdrażaniem unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
W Warszawie powstaje najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w naszej części Europy [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
W Warszawie powstaje najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w naszej części Europy [FILM]
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu dobiega końca. Po zakończeniu wszystkich prac – już jesienią tego roku – w zautomatyzowanym, ekologicznym i najnowocześniejszym obiekcie tego typu w Polsce i regionie serwisowanych będzie ponad 150 niskopodłogowych tramwajów.
W Warszawie powstaje najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w naszej części Europy [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
W Warszawie powstaje najnowocześniejsza zajezdnia tramwajowa w naszej części Europy [FILM]
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu dobiega końca. Po zakończeniu wszystkich prac – już jesienią tego roku – w zautomatyzowanym, ekologicznym i najnowocześniejszym obiekcie tego typu w Polsce i regionie serwisowanych będzie ponad 150 niskopodłogowych tramwajów.
Osiem instalacji fotowoltaicznych w portfelu KGHM Polska Miedźartykuł
Pokaż artykuł
Osiem instalacji fotowoltaicznych w portfelu KGHM Polska Miedź
KGHM kupił od Projekt Solartechnik portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi blisko 50 MW. Zakupione przez miedziową spółkę farmy zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.
Polenergia sprzedaje elektrociepłownię gazową Nowa Sarzyna w woj. podkarpackimartykuł
Pokaż artykuł
Polenergia sprzedaje elektrociepłownię gazową Nowa Sarzyna w woj. podkarpackim
Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, podpisała umowę sprzedaży Elektrociepłowni gazowej w Nowej Sarzynie o mocy 116 MW. Nabywcą aktywa jest Axpo, które planuje pełną integrację jednostki z działalnością swojej spółki zależnej Axpo Polska. Finalizacja transakcji spodziewana jest na początku 2026 roku, po zakończeniu standardowej procedury antymonopolowej.
REKLAMA